A Travellerspoint blog

Kapı Komşumuz Avrupalı!

Selanik'e vardık mı tamam...

Kapı Komşumuz Avrupalı!

Genelde ilk kez yurt dışına çıkarken ne yapıyoruz? Bir tur veya bilen birilerini arıyoruz. Vize konusunda bir sürü hikayeler dinliyor ve acaba diyebiliyoruz. Ve en önemlisi de uzun tatillerde yurt dışı maliyetli oluyor bir de resmi tatil zamanlarında yandık işte. Tabi bazen bizim havayolları şirketlerinin yaptıkları kampanyalardan da uygun bir şeyler bulmak mümkün olabiliyor ama sezonda değil. Fırsat sitelerinden bir şey yakalasak dediğimizde ya şirket biz tatile gitmeden batıyor (ki benim başıma iki kere geldi :) ) ya da yazdıklarının dışında dip notlara eklenmiş ek ödemeler listesi hiç bitmiyor. Birde aldığımız tur programı ile gidilen birebir denk gelseydi fena olmazdı..

Sınır komşumuz Yunanistan bize rahat vize veren ülkelerden. Çok yüksek maaş almanız banka da çok paralar tutmanıza gerek yok. Belgeleriniz doğru ve eksiksiz ise sorun yaşamıyorsunuz.(İstisnalar kaide bozmaz :) ) Hatta başka ülkeden seyahat belgeleri veya maaşınız-bankadaki paranız yeterli değil gibi redler de de yumuşak olabiliyorlar(en az 6 ay geçmesi gerekli red üzerinden)

Ülkeleri veya şehirleri gezerken her türlü ulaşıma varım aktarım yaparım diyen gezginlerden seniz yolculuğun ilk durağı Yunanistan-Selanik....

Metro her gün iki sefer düzenliyor Atina' ya kadar ve bilet fiyatları 80-100 tl arasında, yolculuk yaklaşık 10 saat. Vize aldığınız ülkede en az bir gün kalmanızı tavsiye ederim sonraki vize başvurularında problem yaşamamak için...

Buradan sonrası için ne yazabilirim bilemedim çünkü sizin tatiliniz başlıyor. Tatilinizi planlarken en çok gitmek istediğiniz yerlere uçak biletlerini otel-hostel fiyatlarını araştırın böylece maliyet planlamanız kolaylaşıyor. Zaman konusunda sıkıntınız yoksa- gideceğiniz günü önceden biliyorsanız biletler konusunda şanslısınız demektir! Ryanair bu konuda en akın dostunuz olacaktır. Çünkü Barcelona-Roma gibi şehirlere başlangıç için sizi memnuniyetle uçaklarında ağırlıyor. 10E dan başlayan fiyatlar ile yüzümüzü güldürüyor... Önemli nokta; tek valiz hakkınız var kabine ve el bagajlarınızı-bilgisayar-fotoğraf makinasınıda içine koymanız gerekiyor sırt çantanızı ona göre hazırlamanız lazım anlayacacğınız (çantanın içinden birkaç parça şeyi üst üste giyerseniz çantada yer açılır merak etmeyin :) ).... Vueling de ucuz uçuşlar için denenebilir.

Anlayacağınız Selanik'e vardık mı gerisi kolay ;)

İyi tatiller.....

Posted by TATLIGEZGIN 10:13 Archived in Greece

Email this entryFacebookStumbleUpon

Table of contents

Be the first to comment on this entry.

This blog requires you to be a logged in member of Travellerspoint to place comments.

Enter your Travellerspoint login details below

( What's this? )

If you aren't a member of Travellerspoint yet, you can join for free.

Join Travellerspoint